Obec Bušovice v Západních Čechách
Úvodní slovo Kalendář Prezentace Zábava Aktivity Odkazy
Aktuality Návštěvní kniha Chalupář Cyklotrasy Hry Kontakty
Úvodní slovo
Bušovický zámeček

Obec Bušovice

se jako celek skládá ze tří vesnic – Bušovice, Sedlecko a Střapole. Nachází se v Západočeském kraji, okres Rokycany a to mezi městy Rokycany a Radnice, blízko řeky Berounky. Prostředí je velmi vhodné pro bydlení v rodinných domcích nebo také na rekreační chataření či chalupaření. Celá obec má asi 510 obyvatel.

Část obyvatel pracuje v Zemědělském družstvu se sídlem v Oseku, ve firmě MALKOL CZO s.r.o., ve firmě SETRO, další část dojíždí za zaměstnáním do Plzně, Rokycan nebo podniká. Děti navštěvují převážně Základní školu ve Stupně. Část dětí navštěvuje také školy v Rokycanech a Plzni, z důvodu specializace na některé předměty. Blízkost velkých měst (Rokycany 10 km; Plzeň 14 km) umožňuje obyvatelům dosažitelnost zaměstnání, nákupů i kulturního vyžití.

Obec Bušovice má velkou historickou tradici. Archeologické nálezy v blízkém okolí obcí dokladují přítomnost obyvatel již v prehistorickém období. Ovšem první písemná zmínka o obci je roku 1115 v zakládací listině kladrubského kláštera. Jednou z historických památek je zámek s kaplí, postavený podle architekta Jakuba Augustona těsně před rokem 1710. Od roku 1830 do roku 1977 byl zámek využíván jako škola a nyní je zde archiv Státní vědecké knihovny Plzeň. Objekt je ve velmi dobrém stavu a je chráněn památkovým úřadem. Zámek je na pohlednici vpravo dole. (viz.foto)Pohlednice.

V Bušovicích pracuje celá řada dobrovolných spolků. Jako první je třeba zmínit Sbor dobrovolných hasičů. Tento má 44 členů a díky svému vybavení zabezpečuje protipožární ochranu na velmi vysoké úrovni a o velkém akčním rádiusu. K dalším velkým sdružením je Český svaz včelařů, jehož základnu tvoří 19 členů. Jejich činnost zahrnuje především společnou preventivní ochranu včelstev před nákazami, a výměna zkušeností při chovu včel. Každoročně se pořádá v místním kulturním zařízení včelařský ples s bohatou tombolou. Myslivecké sdružení Kokocko Bušovice, je dalším velkým dobrovolným spolkem, jehož 30 členů obhospodařuje honitbu o rozloze téměř 2000 ha. Jejich hlavní činnost je zachování nebo zvyšování stavu lovné zvěře.

Z kulturních akcí je na 1. místě každoroční myslivecký ples, který se pořádá tradičně první sobotu v lednu. V neposlední řadě je velmi aktivní i Klub důchodců. Sdružuje občany staršího věku (převážně ženy) a zajišťuje pro ně kulturní a společenské akce (zájezdy, divadelní představení, přednášky apod). Činnost klubu je velmi bohatá a je podporována ze strany Obecního úřadu.

Zde se můžete dozvědět pár informací, které se vztahují k obci Bušovice.

Aktualizace k 28.12.2017

Zdeněk Zmydlený - RENO Vladimíra Totzauerová - TRUHLÁŘSTVÍ Karel Krátký - ovce Zwartbles, sokolnictví, psi Oficiální stránky obce Bušovice MALKOL CZO spol. s r.o. Petr Smutný - autodoprava, zemní a výkopové práce Carp - Team Bušovice MS Kokocko Bušovice

© Copyright 2019 pocasi pocasi pocasi pocasi pocasi pocasi pocasi pocasi
TOPlist